66433301 (021)

09126433301

  • 1397-08-14

معرفی و بررسی سیم های ویولن

سیم ویولن مستقیما در عملکرد ساز تاثیر گذار است و می بایست ارتعاش و چسبندگی خوبی داشته و با دوام، محکم و همچنین دارای پاسخگویی مناسب باشد. سیم ها باید باهم در هماهنگی باشند و مثل یه مجموعه هماهنگ باهم کار کنند تا وقتی از یک سیم به سیم دیگری می رویم هیچ تفاوتی در تن و فشار سیم احساس نشود. هیچگاه سعی نکنید تغییری در سیم ها (سل) و (ر) و (می) به وجود آورید، زیرا در بیشتر موارد یک تغییر کلی برای هر سیم منجر به ناهماهنگی در عملکرد ساز می شود. ویولن های بی کیفیت با بدترین سیم ها ارائه می شوند. استفاده از این سیم ها صرفا به منظور کامل جلوه دادن ساز در ذهن خریدار می باشد و نشان دهنده این موضوع که ساز عملکرد خوبی دارد. سیم های ارزان چینی از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند پس آنها را پاره کنید و سیم های جدیدی بخرید تا همه چیز۲ برابر بهتر شود. سیم های ویلن بعد از مدتی مستحکم می شوند و نیازی به تعویض ندارند و اگر تمیز نگه داری شوند، عمر بیشتری خواهند داشت.
سیم ایده آل:
یک سیم ایده آل نیاز به کوک کردن ندارد و صدای گرم ،کامل وحجیمی تولید می کند. صدای آن شیرین و نرم می باشد و قابلیت تولید صدا های زیر و بم را به صورت مطلوب داراست. زمانی که آرشه به طور کاملا عمود بر روی سیم کشیده نمی شود و همچنین زمانی که سیم جدید و نو است سوت و جیغ نمی کشد و در اجرای فاصله ی پنجم و فواصل دیگر خیلی دقیق می باشد. هنگام پوزسیون رفتن سطح سیم خیلی نرم و روان است و خود سیم خیلی نرم و انعطاف پذیر می باشد و پاسخ مناسبی به ویبره های نوازنده می دهد. سیم به راحتی با موهای آرشه تماس برقرار می کند و به راحتی بدون نیاز به هیچ فشار اضافه ای هنگام بر قراری تماس توسط آرشه به ارتعاش در می آید. سیم های خالی هم صدایی به شیرینی سیم های انگشت گذاری شده دارند و در آخر، سیم هیچ وقت در حین کنسرت پاره نمی شود!
متاسفانه سیمی که تمام خصوصیات بالا را داشته باشد وجود ندارد، حتی نوازندگان نباید انتظار داشته باشند که روزی چنین سیمی به بازار بیاید.
از سیم های فلزی بی کیفیت استفاده نکنید چون صدای فلز می دهند.

ثبت نام آموزشگاه موسیقی تاج بخش
خرید ساز