66433301 (021)

09126433301

  • 1398-02-17

مهمترین اصول آهنگسازی که برای شروع حرفه ای باید بلد باشید ،آموزش آهنگسازی ،آموزش آهنگسازی حرفه ای ، آموزش آهنگسازی مبتدی

مواد مورد نیاز برای آموز آهنگسازی ، نخست چیزی ست که ایده هایتان را ضبط کند مثل ضبط کننده کاست، ضبط کننده مینی دیسک و میکروفون داخلی در کامپیوترتان و چیزی برای یادداشت برداری کردن از ترکیبتان مثل یک کاغذ موزیک و مداد و یا یک برنامه ی نوتیشن موزیک مثل Sibelius

گام اول: سبک
وقتی که وارد آموز آهنگسازی شدید ، تصمیم بگیرید که دوست دارید چه سبک موزیکی بنویسید، مثلا کلاسیک، راک، جاز یا فولک. در مورد گام موسیقی، ابزار و خلق و خو فکر کنید. برای گرفتن بعضی ایده ها، به تعدادی از قطعات موزیک انتخابی تان گوش کنید. این قطعه چه ترکیبی از عناصر موسیقیایی دارد که با آن رده متناظر است؟ بخش مورد علاقه تان چیست و چرا؟ مسیر اولیه تان را برای ترکیب مشخص کنید. آیا قطعه ی شما متن ترانه هم دارد؟
گام دوم: فرم
در مورد فرم آموزش آهنگسازی تان تصمیم بگیرید. بیشتر ترکیب های موسیقی از قسمت های یکسان-بخش های تکراری- یا فرم های متفاوت از یکدیگر-قسمت ای متضاد- تشکیل میشوند. ترکیب شما چقدر طول میکشد؟ چند قسمت دارد؟ فراموش نکنید که هر سبک موسیقی، فرم های متداول خود را دارد. شما میتوانید به یکی از فرم های موجود بپیوندید یا اینکه در مراحل آموزش آهنگسازی مبتدی فرم خود را بسازید.
گام سوم: ایده هایتان را بسازید
از ضبط کننده های صدا، کامپیوتر، مینی دیسک و… برای ضبط بعضی ایده هایتان استفاده کنید،این شروع خوبی برای آموزش آهنگسازی پیشرفته است . از صدایتان استفاده کنید! ملودی های کوچک را بخوانید. اینکار را حداقل برای ۱۰ دقیقه انجام دهید. هر آهنگی که دوست دارید آزادانه بزنید و بخوانید، در این مرحله لازم نیست کامل یا آماده ی اجرا باشید.
گام چهارم: اولین موتیف موزیک
موتیف کوچک‌ترین واحد دارای مفهوم در موسیقی است-به صدای ضبط شده دوباره گوش کنید. آیا ایده ای به ذهنتان میرسد که موسیقیتان را گسترش دهید؟- به یاد داشته باشید که پیشرفت ملودی یا آکورد شما در این حال، طولانی یا پیچیده نیست.
گام پنجم: موتیف را اصلاح کنید
حالا به موتیف خود توجه کنید،میخواهید با آن چکار کنید؟ شما چند گزینه دارید: میتوانید آن را گسترش دهید، آنرا کوتاه کنید، آنرا به عقب برگردانید، آنرا تکرار کنید یا تغییرات جزئی و کلی در آن شکل دهید. این در پیشرفت آموزش آهنگسازی سما موثر است و در واقع با اینکار میتوانید یک عبارت موسیقی از موتیفتان ایجاد کنید.
گام ششم: بخش کانتراست
تقریبا در تمام سبک های موسیقی یک بخش کنتراست-متضادی- وجود دارد که با ارائه ی موارد جدید به گوش، به قطعه موسیقی هیجان میبخشد. برای نوشتن بخش متضاد، گام های ۴ و ۵ را تکرار کنید. به یک ریتم متفاوت فکر کنید و موتیف های اصلی را تکرار نکنید.
گام هفتم: همه ی اینها را کنار هم قرار دهید و به هم متصل کنید
در این قسمت از فرایند آموزش آهنگسازی ، بخش ترکیب، شما بخش هایی را ایجاد کردید، حال اینها را چگونه در قطعه ی خود تنظیم میکنید؟ به فرم اصلی خود فکر کنید. آیا چیزی که شما نوشته اید با مفهوم اولیه تان مطابقت دارد؟ آزادانه تغییرات خود را اعمال کنید. آیا قطعه شما کامل است یا لازم است یکی دیگه بنویسید؟ پایان قطعه چگونه است؟ دوست دارید که چه چیزی به آن اضافه کنید؟ آیا لازم است که یک بخش پیانو به آن اضافه کنید؟ آیا لازم است که یک بخش هارمونی برای ابزار یا خواننده متفاوت بنویسید؟ توجه کنید که لازم نیست تئوری خیلی زیادی در مورد نوشتن آکوردها در موسیقی بدانید.