66433301 (021)

09126433301

  • 1397-12-07

نگاهی به سایر هم خانواده های دف بخش چهارم، آموزش دف ، آموزش دایره ، آموزشگاه دف ، تدرس خصوصی موسیقی

تامبوریم
کوچکترین عضو خانواده ی فریم درام ها می باشد با تباری از آمریکای لاتین. تامبوریم ساز کوچکی است که معمولا تنها 15 سانتیمتر قطر دارد. تامبوریم که نباید با تامبورین اشتباه گرفته شود، گونه ای دیگر از موسیقی سامبا به شمار می آید و مانند تامبورین جزء سازهای کوبه ای طوق دار است جز اینکه این ساز حلقه های فلزی ندارد و به وسیله استیک با یک دست (معمولا دست راست) نواخته می شود. گروه متوسط سامبا می تواند 70 نوازنده تامبوریم داشته باشد. این ساز کوبه ای که دارای صدایی زیر است در برابر ریتم اصلی سوردو، نت های آکسان دار را می نوازد.
تامبوریم یک فریم درام کوچک برزیلی است که الهام گرفته از سازهای پرتغالی و افریقایی می باشد. قاب ساز 6 اینچ است و ممکن است از فلز، پلاستیکی یا چوب ساخته شده باشد. سر آن به طور معمول از نایلون ساخته شده است و بسیار محکم تنظیم شده است تا اطمینان حاصل شود که ضربات باعث جدا شدن آن نمی شود. تامبوریم در بسیاری از ژانرهای موسیقی برزیل مورد استفاده قرار می گیرد که اغلب با سامبا و پاگود ارتباط دارد. همچنین در Bosa nova، Chorinho و ریتم های فولکلور شمال شرقی برزیل مانند Cucumbi نیز استفاده می شود.
در کارناوال های برزیلی وظیفه ی اصلی تولید صدای زیر و تاثیرگذار بر عهده تامبوریم است که در کنار سایر سازها و ادوات موسیقی برزیلی مانند طبل های سوردو، رپانکی، آگوگو و… ایفای نقش می کند. این ساز به عنوان ساز تکنواز مورد استفاده قرار نمی گیرد و دامنه ی صوتی محدودی دارد.